
Et år i shelter
Er du vild med friluftsliv, og drømmer du om at leve tæt på naturen? Grib en enestående mulighed for at bo et år i shelter.
Som noget helt særligt kan du på Kongeådalens Efterskole bo i shelter.
Som shelterelev flytter du ind i et af vores luksusshelters og bor og sover med naturen som nabo. Det er en fantastisk mulighed og oplevelse for dig, der er vild med friluftsliv.
Luksusshelters
Alle vores shelters har
- Isolering
- Ovenlysvindue
- Stort tagudhæng
- Indbygget arbejdsbord
- Indlagt strøm og trådløst netværk
Der er med andre ord tale om luksusshelters, og du kommer ikke til at ligge og fryse, selvom du er ude i det fri.
Vores shelters er udviklet i 2016, og de er af høj håndværksmæssig kvalitet.
Del shelter med en anden elev
Ligesom alle andre elever deler værelse med en kammerat, kommer du også til at bo i shelter med en anden elev. Det er fedt at have en at dele oplevelsen og udfordringen med.
Indenfor har du et aflåst skab samt nogle hylder til opbevaring, og så har du og de andre shelterelever fælles bad og toilet.
Som shelterelev indgår du i efterskolens hverdag på lige vilkår med de øvrige elever.



Jeg ville synes, det var super sjovt. Det ville nok være lidt koldt i december, tænker jeg, men det ville være hyggeligt.
– Mads
Vil du vide mere om et år i shelter på Kongeådalens Efterskole?
Hvis du vil høre mere om at bo i shelter på Kongeådalens Efterskole, er du velkommen til at ringe på telefon 74 85 53 33 eller sende en mail til info@kongeskole.dk.
Du kan naturligvis også komme forbi og se vores shelters ved et besøg på skolen.
Har du lyst til at blive elev på skolen?
Book et besøg eller tilmeld dig til det fedeste efterskoleår!